Category

Czym zajmuje się prawnik wewnętrzny w firmie?

Od pewnego czasu możemy obserwować tendencję do tworzenia działów prawnych w przedsiębiorstwach różnego szczebla. Ich zadaniem jest przede wszystkim tworzenie potrzebnych dokumentów i umów, a także interwencja w przypadku udziału firmy w postępowaniu sądowym. Działy te mogą pełnić swoje funkcje we współpracy z zewnętrzną kancelarią, ale często opierają się głównie na pracy prawników wewnętrznych.

Prawnik in-house – szczegółowe doradztwo prawne

Działalność, jaką w przedsiębiorstwie zajmuje się prawnik wewnętrzny, można porównać do pracy lekarza specjalisty. W odróżnieniu od pracy w typowej kancelarii, prawnik na etacie firmowym ma znacznie zawężony zakres obowiązków, ale musi im poświęcić pełnię swojej uwagi. Podstawową sferą jego pracy jest przygotowywanie dokumentów, z których korzysta dana firma, zarówno w kontakcie z klientami detalicznymi, jak i innymi przedsiębiorstwami.

Obecność prawnika może się okazać niezastąpiona także podczas różnego typu negocjacji biznesowych oraz w sytuacjach, gdy firma mierzy się z perspektywą procesu sądowego. Prawnicy in-house mogą zajmować się również doradztwem prawnym przy nowych przedsięwzięciach firmy, a ich uwagi są na ogół bardzo cenione przez doświadczonych CEO. Jako pracownicy działu prawnego pracują oni w obrębie pewnej hierarchii, a zadania przypisane poszczególnym jej poziomom różnią się znacznie między sobą.

Prawnicy na etacie – korzyści dla przedsiębiorstw

Jeszcze do niedawna instytucja prawnika wewnętrznego pojawiała się raczej tylko w rozbudowanych strukturach korporacji, które działają na terenie wielu krajów. W tym przypadku konieczność biegłego operowania wieloma różnymi systemami prawnymi i związana z nią potrzeba ciągłych konsultacji prawniczych wydają się oczywiste. Jednak już od kilku lat praca prawników wewnętrznych dotyczy także mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście, nie jest to jedyna opcja, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Dokumentację firmy oraz doradztwo prawne można powierzyć także kancelarii prawniczej pwc, z którą często udaje się nawiązać umowę na zasadzie abonamentu dla regularnie świadczonych usług. Przewaga zatrudnienia prawnika wewnętrznego widoczna jest głównie w sytuacjach, gdy prowadzenie danego rodzaju działalności rodzi potrzebę bardzo zniuansowanych, niestandardowych konsultacji. Prawnik, który zajmuje się wyłącznie sprawami danej firmy, ma w takich okolicznościach pewną przewagę na zewnętrzną kancelarią. Jego wgląd w interesy i cele przedsiębiorstwa jest często o wiele głębszy, niż byłoby to możliwe w przypadku osób niezwiązanych z firmą.