Przyszłość fintech

Postęp technologiczny dotyczy niemalże każdej branży. Nie ominął on również sektora finansowego, który wyjątkowo chętnie wykorzystuje technologię do poprawy dostępności usług finansowych oraz do tworzenia produktów z branży bankowości. W ten sposób powstał fintech (ang. Financial Technology), czyli usługi finansowe wykorzystujące nowoczesne technologie.

Przyszłość bankowości

W ostatnich latach fintech był wykorzystywany przede wszystkim przez mniejsze firmy działające poza sektorem tradycyjnej bankowości. Firmami najczęściej wykorzystującymi nowe technologie w celu ułatwienia dostępu do usług finansowych były tzw. startupy, które dzięki swojej elastyczności mogły zaoferować atrakcyjniejsze produkty finansowe, aniżeli tradycyjne banki.

Dzięki temu zyskały one wyjątkowo dużą popularność zarówno w Europie, Ameryce, jak i Azji. Poprzez wykorzystanie technologii małe firmy z poza tradycyjnego sektora bankowości mogły zaoferować swoim klientom natychmiastowo m.in. założenie konta bankowego w dowolnej walucie bez konieczności odwiedzenia siedziby firmy.

Również uzyskanie karty bankomatowej, czy też wykonanie przelewu w przypadku firm wykorzystujących nowoczesne technologie ograniczone zostało do absolutnego minimum. W niektórych przypadkach do zaledwie kilku minut. Przykładem może być popularny brytyjski Revoult, który za pomocą aplikacji pozwala na cieszenie się produktami finansowymi w zasięgu ręki.

Czy fintech stanowi zagrożenie dla tradycyjnych banków?

Rzeczywiście w początkowej fazie rozwoju różnego rodzaju startupy charakteryzowały się wyjątkową elastycznością oraz otwartością na innowacyjne rozwiązania. Nie ulega jednak wątpliwości, że w ostatnich latach sektor bankowy dołączył do „wyścigu technologicznego” również poprzez przejęcia już istniejących firm oferujących produkty fintech.

Oczywiście przejęcie przez bank nie zawsze ma miejsce. Dobrym przykładem może być niemiecka firma Number26, która nie dość, że nie została przejęta przez bank, to również sama się nim stała. Zaledwie w przeciągu 18 miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności uzyskała licencję na działalność bankową w Europie. Aktualnie działa jako N26.

Należy zwrócić uwagę, że aktualnie fintech (www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/fintech-insurtech-doradztwo-prawne.html) rozwija się szczególnie szybko w Azji Wschodniej. Obecnie jak wynika z danych ponad 50% wszystkich transakcji internetowych w Chinach zostało wykonanych za pomocą chińskich przedsiębiorstw z sektora pozabankowego. Przykładowo chiński Alipay odnotował blisko 3 razy więcej płatności, aniżeli amerykański PayPal.